Sveti Andrija

Sveti Andrija apostol brat je Šimuna Petra. Bio je ribar iz Betsaide u Galileji i jedan od prvih Kristovih učenika. Njegovo plemenito ime grčkog je podrijetla, a dolazi od riječi andreios, što znači: koji je hrabar, muževan.


Prema predaji, kada su se apostoli razilazili i kada je svakome od njih određen dio svijeta gdje će propovijedati Evanđelje, Andriji su dopali sjeverni krajevi, sve do današnje Ukrajine. Stari crkveni povjesničar, otac crkvene povijesti Euzebije (270-339), označio je barbarsku Skitiju, otprilike današnje područje južne Rusije, kao Andrijino apostolsko polje rada. Međutim, iz toga razdoblja u tom području ne nailazimo ni na kakve tragove kršćanstva. Drugi povijesni izvori govore o tome kako je on djelovao u Skitiji susjednim zemljama, i to u Bitniji i Pontu, u pokrajinama južno i istočno od Crnog mora, i to zajedno sa svojim bratom Šimunom Petrom. Da je Petar bio ondje vidi se iz Petrove prve poslanice koju je naslovio „putnicima Raseljeništva u Pontu, Galaciji, Kapadociji, Aziji i Bitniji“ (1 Pt, 1,1). Pretpostavlja se da je Andrija kasnije djelovao u Bitniji, Trakiji (danas Bugarskoj), Makedoniji i Grčkoj, i dalje u Ahaji, današnjem Peloponezu. Andrijini apostolski putovi ukrštavali su se s Pavlovim misionarskim putovima. On je svojim propovijedanjem obratio toliko ljudi na kršćansku vjeru da se rimski upravitelj Patrasa u Grčkoj pobojao narodnog ustanka. Zato je dao Andriju uhvatiti, te ga podvrgao svim mogućim mukama, a na kraju ga privezao na križ kako bi mu produžio muke. Vjeruje se da je križ na koji je bio privezan imao oblik slova iks (X), premda se na starim slikama javlja običan križ ili križ u obliku slova ipsilon (Y). Svetačka oznaka sv. Andrije je Andrijin križ (X), sredstvo njegovog mučeništva. Glavni je zaštitnik Škotske, Nizozemske, Španjolske, Rusije, itd. 

LITANIJE SV. ANDRIJI, APOSTOLU

Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče nebeski, Bože, smiluj nam se!
Sine, otkupitelja svijeta, Bože, smiluj nam se!
Duše Sveti, Bože, smiluj nam se!
Sveto Trojstvo jedan, Bože, smiluj nam se!
Sveta Marijo, moli za nas!

Sveti Andrija, rođen u Bethsaidi u Galileji,                                               moli za nas!
Sveti Andrija, sine Jone, ribara, moli za nas!
Sveti Andrija, brate Šimuna Petra, moli za nas!
Sveti Andrija, od Isusa “prvoprozvani”, moli za nas!
Sveti Andrija, kršten u Jordanu, moli za nas!
Sveti Andrija, učeniče sv. Ivana Krstitelja, moli za nas!
Sveti Andrija, sljedbeniče Isusov, moli za nas!
Sveti Andrija, ribaru ljudi, moli za nas!
Sveti Andrija, koji si pomogao nahraniti 5 000 ljudi, moli za nas!

Sveti Apostole Andrija, nježni sveče,                                                         posreduj za nas!
Sveti Apostole Andrija, darežljivi sveče,
Sveti Apostole Andrija, djevičanski I dobri sveče,
Sveti Apostole Andrija, prijatelju djece I starijih osoba,
Sveti Apostole Andrija, koji liječiš ljude od bolesti,
Sveti Apostole Andrija, propovjedniče ljubavi Božje,
Sveti Apostole Andrija, zarobljeniče ljubavi Jaganjca Božjega,
Sveti Apostole Andrija, okrunjen mučeništvom,
Sveti Apostole Andrija, strpljiv u patnji,
Sveti Apostole Andrija, ljubitelju križa,

Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam Gospodine!
Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas Gospodine!
Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se!

Pomolimo se:

Bože Ti si pozvao sv. Andriju prvopozvanoga, ribara, da bude navjestitelj Radosne vijesti. Po njegovu zagovoru pomozi i nama da poput sv. Andrije apostola naviještamo i širimo Kristovo evanđelje, te privodimo sve ljude Tebi, po Kristu Gospodinu našemu. Amen.